Given:
The formula of VF is v=u+at
Coressponding to:
v= final velocity
u= initial velocity which is 7m per second
a= acceleration which is 0.08m per second^2
t= time which is 2.0 seconds
Substitute:
y=u+a
y=7+(0.80*2)
7+1.6=8.6
VF=8.6 m/second^2
7.8m questions
10.4m answers