menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Mikasi and Julie are determining which size sports drink is the better buy per ounce: a 16-ounce bottle for $1.95 or a 36 ounce bottle for $3.05. Who is correct? Explain. Mikas: 16-oz bottle: 12.2¢ per
asked
Sep 24, 2017
214k
views
3
votes
Mikasi and Julie are determining which size sports drink is the better buy per ounce: a 16-ounce bottle for $1.95 or a 36 ounce bottle for $3.05. Who is correct? Explain.
Mikas: 16-oz bottle: 12.2¢ per ounce
36-oz bottle: 8.5¢ per ounce
Julie: 16-oz bottle : 8.2¢ per ounce
36-oz bottle: 11.8¢ per ounce
EXPLAIN!!!!
Mathematics
middle-school
Herrmann
asked
by
Herrmann
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Mikas is correct because 12.2 x 16 is 195.2, which estimated is 195, and then 8.5 x 36 is 306, which is close enough to the answer. I hope I helped.:)
Domkck
answered
Sep 30, 2017
by
Domkck
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 25, 2017
67.5k
views
Mikasi and Julie are determining which size sports drink is the better buy per ounce: a 16-ounce bottle for $1.95 or a 36 ounce bottle for $3.05. Who is correct? Explain. Mikas: 16-oz bottle: 12.2¢ per
Ves
asked
Apr 25, 2017
by
Ves
7.9k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
67.5k
views
asked
Jun 5, 2022
16.6k
views
11. Mikasi and Julie are determinining which size drink is the better buy per ounce. Choice A-2 pound bottie costing $3.90 or Choice B-a 36 ounce bottle for $3.05. (Hint: 1 pound = 16 ounces) Show your
Euporie
asked
Jun 5, 2022
by
Euporie
7.9k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
16.6k
views
asked
Nov 4, 2022
111k
views
11. Mikasi and Julie are determinining which size drink is the better buy per ounce. Choice A-2 pound bottie costing $3.90 or Choice B-a 36 ounce bottle for $3.05. (Hint: 1 pound = 16 ounces) Show your
Senad Uka
asked
Nov 4, 2022
by
Senad Uka
8.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
111k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org