178k views
2 votes
Mrs. Epps buys 500 bags of balloons for the high school prom for $250. What is the cost per bag?

1 Answer

2 votes
500/250=1/x
cross multiply
250(1)=(500)x
250=500x
divide both sides by 500
$0.50 per balloon
User Zvrba
by
8.0k points

Related questions

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories