147k views
2 votes
A coin was flipped 150 times. The results of the experiment are shown in the following table:

Heads Tails
90 60


Which of the following best describes the experimental probability of getting heads?
It is 10% higher than the theoretical probability.
It is 10% lower than the theoretical probability.
It is equal to the theoretical probability for this data.
The experimental probability cannot be concluded from the data in the table.

2 Answers

5 votes

Answer:

Its 10% higher than theoretical

Explanation:

90/150 x 100= 60%

60-50=10

User Pugnator
by
6.7k points
3 votes

Answer:

The statement that best describes the experimental probability of getting heads is:

It is 10% higher than the theoretical probability.

Explanation:

We know that the theoretical probability of getting head is: 0.5

and the theoretical probability of getting tail is: 0.5

Also, the results of experiments are:

Heads Tails

90 60

This means that the experimental probability of getting head is: 90/150=3/5=0.6

and the experimental probability of getting tail is: 60/150=2/5=0.4

Hence, the experimental and theoretical probability of getting head is not same or equal.

Also, the experimental probability of getting head is more than the theoretical probability of getting head and the percent increase is calculated as:


(0.6-0.5)* 100\\\\\\=(0.1)* 100\\\\=10\%

User Alidad
by
7.1k points