Answer:
The apple travels at 3.6 m/s
Step-by-step explanation:
The Law Of Conservation Of Linear Momentum
The total momentum of a system of bodies is conserved unless an external force is applied to it.
The formula for the momentum of a body with mass m and speed v is:
P = mv
If we have a system of two bodies the total momentum is the sum of the individual momentums:

If a collision occurs and the velocities change to v', the final momentum is:

Since the total momentum is conserved, then:
P = P'
Or, equivalently:

Solving for v2':

The arrow has a mass of m1=0.2 kg and travels at v1=32.2 m/s. It hits an apple (assumed stationary at v2=0) of mass m2=0.77 kg and continues through the apple with a speed of v1'=18.3 m/s. We'll calculate the speed of the apple after the hit.



The apple travels at 3.6 m/s