menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 4-gallon container of disinfectant costs $32.32. What is the price per quart?
asked
Jun 4, 2022
219k
views
10
votes
A 4-gallon container of disinfectant costs $32.32. What is the price per quart?
Mathematics
high-school
Paulo Marques
asked
by
Paulo Marques
6.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
8
votes
I think the price per quart is $2.02 because 4 quarts equal a gallon so I multiplied 4 quarts by 4 gallons and got 16 then I divided 32.32 by 16 and got $2.02
HighFlyingFantasy
answered
Jun 10, 2022
by
HighFlyingFantasy
6.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.8m
questions
10.5m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org