219k views
10 votes
A 4-gallon container of disinfectant costs $32.32. What is the price per quart?

1 Answer

8 votes
I think the price per quart is $2.02 because 4 quarts equal a gallon so I multiplied 4 quarts by 4 gallons and got 16 then I divided 32.32 by 16 and got $2.02
User HighFlyingFantasy
by
6.2k points