menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A 4-gallon container of disinfectant costs $32.32. What is the price per quart?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 4-gallon container of disinfectant costs $32.32. What is the price per quart?
asked
Jun 4, 2022
219k
views
10
votes
A 4-gallon container of disinfectant costs $32.32. What is the price per quart?
Mathematics
high-school
Paulo Marques
asked
by
Paulo Marques
7.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
8
votes
I think the price per quart is $2.02 because 4 quarts equal a gallon so I multiplied 4 quarts by 4 gallons and got 16 then I divided 32.32 by 16 and got $2.02
HighFlyingFantasy
answered
Jun 10, 2022
by
HighFlyingFantasy
7.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 8, 2024
137k
views
A 2-gallon container of disinfectant costs $13. 4. What is the price per quart?
Nils Lindemann
asked
Jan 8, 2024
by
Nils Lindemann
8.4k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
137k
views
asked
Oct 1, 2024
188k
views
A 3-gallon container of disinfectant costs $36.24. What is the price per quart?
Raugfer
asked
Oct 1, 2024
by
Raugfer
8.6k
points
Mathematics
college
1
answer
1
vote
188k
views
asked
Sep 3, 2020
232k
views
Which is the better buy? A. 12-quart container of disinfectant for $44.04 B. 2-gallon container of disinfectant for $23.04
Migontech
asked
Sep 3, 2020
by
Migontech
7.2k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
232k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org