234k views
19 votes
A 2 quart carton of chocolate milk costs $1.40.
What is the price per pint?

2 Answers

4 votes

Answer:

If i am correct 0.35 per pint.

Explanation:

As there is 2 pints in a quart you multiply 2x2 ( the amount of quarts) to get 4. Then you divide the price of $1.40 by 4.

User Findusl
by
6.0k points
1 vote
0.35 is the answer!!
User Andrius
by
6.0k points