170k views
5 votes
If three dozen cookies cost $9, what is the cost per cookie?

User Jhnc
by
8.0k points

2 Answers

4 votes
25 cents per cookie
User Chris Shaffer
by
7.7k points
6 votes

Answer:

$0.25 is the cost per cookie

Explanation:

Unit rate defined as the rate are expressed as a quantity as 1 such as 4 meter per second or 4 miles per hour

As per the statement:

If three dozen cookies cost $9.

Use conversion:

1 dozen = 12

then;

3 dozen = 36

then;

36 cookies cost $9.

Cost of cookies = $9

Number of cookies = 36

Then by unit rate definition we have;


\text{Cost per cookies} = \frac{\text{Cost}}{\text{Number of cookies}} = (9)/(36)


\text{Cost per cookies} = (1)/(4) = \$ 0.25

Therefore, $0.25 is the cost per cookie

User Ids Van Der Zee
by
7.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories