30.0k views
3 votes
A 3-pound tub of butter at n dollars per pound costs $3.85. 3n = 3.85 3 - n = 3.85 3 + n = 3.85 3/n = 3.85

User Suzann
by
7.0k points

2 Answers

6 votes
If you would like to know how much does a 1-pound tub of butter cost, you can calculate this using the following steps:

3-pound tub of butter ... $3.85
1-pound tub of butter ... $n = ?

3 * n = 3.85 * 1
3 * n = 3.85
n = 3.85 / 3
n = $1.28

The correct result would be 3 * n = 3.85.
User Mellamokb
by
7.2k points
1 vote
Given:
3-pound tub of butter costs $3.85

3.85/3 = 1.2833 per pound.

3n = 3.85

3(1.2833) = 3.85
3.8499 = 3.85
3.85 = 3.85
User Timothy Miller
by
6.9k points