174k views
2 votes
Tickets to a concert cost $2 for children and $5 for adults. If 630 people attended the concert and the ticket sales totaled $2,910, how many children attended the concert?

1 Answer

5 votes
5x630=3150. 3150-2910=240. 240/3=80. There were 80 kids.
User Valeska
by
6.8k points