208k views
4 votes
There are 16 cups in 1 gallon of milk. If the costs of 1 gallon is $4.32, what is the cost of each cup?

User ChristianF
by
6.8k points

2 Answers

5 votes
Just divide 4.32 by 16 and that's your answer...

( your answer is .27 cents)
User Piotrpawlowski
by
7.2k points
4 votes
16cups=1gallon

1gallon=$4.32

1cup=$4.32/16=$0.27

Answer= $0.27 or 27 cents per cup
User RemoteCTO
by
7.3k points