208k views
4 votes
There are 16 cups in 1 gallon of milk. If the costs of 1 gallon is $4.32, what is the cost of each cup?

User ChristianF
by
7.8k points

2 Answers

5 votes
Just divide 4.32 by 16 and that's your answer...

( your answer is .27 cents)
User Piotrpawlowski
by
8.0k points
4 votes
16cups=1gallon

1gallon=$4.32

1cup=$4.32/16=$0.27

Answer= $0.27 or 27 cents per cup
User RemoteCTO
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories