menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
There are 16 cups in 1 gallon of milk. If the costs of 1 gallon is $4.32, what is the cost of each cup?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
There are 16 cups in 1 gallon of milk. If the costs of 1 gallon is $4.32, what is the cost of each cup?
asked
Sep 13, 2017
208k
views
4
votes
There are 16 cups in 1 gallon of milk. If the costs of 1 gallon is $4.32, what is the cost of each cup?
Mathematics
high-school
ChristianF
asked
by
ChristianF
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
Just divide 4.32 by 16 and that's your answer...
( your answer is .27 cents)
Piotrpawlowski
answered
Sep 14, 2017
by
Piotrpawlowski
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
16cups=1gallon
1gallon=$4.32
1cup=$4.32/16=$0.27
Answer= $0.27 or 27 cents per cup
RemoteCTO
answered
Sep 18, 2017
by
RemoteCTO
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org