190k views
0 votes
A two-way frequency table is shown below that displays the relationship between age and preferred soft drink. We took a sample of 100 people and recorded the following results:

Cola Rootbeer Dr. Fizz Total
10–25 years 10 5 20 35
26–40 years 15 10 10 35
41–55 years 20 10 0 30
Total 45 25 30 100


What is the probability (rounded to the nearest whole percent) that a randomly selected person is 10 to 25 years old or prefers drinking rootbeer?
60%
55%
10%
5%

User HSG
by
6.3k points

1 Answer

6 votes
AGE Cola Rootbeer Dr. Fizz Total
10–25 years 10 5 20 35
26–40 years 15 10 10 35
41–55 years 20 10 0 30
Total 45 25 30 100

Probability that a randomly selected person is 10-25 years old or prefers drinking rootbeer

Probability of 10-25 years old = 35/100 = 35%
Probability of drinking rootbeer = 25/100 = 25%

Probability of 10-25 years or perfers to drinking rootbeer
= 35% + 25% = 60% 1st option



User Shahar Keysar
by
6.9k points