147k views
2 votes
If the diameter of a circle is 6 inches, how long is the arc subtended by an angle measuring 70°?

User Edgar
by
6.8k points

2 Answers

1 vote
C = πD = π6in

Arc = D * 70°/360° = 3.1416*6*7/36=3.67 in
User Akeisha
by
7.5k points
3 votes

Answer:

Length of arc of a circle is given by:


L = r \cdot \theta .....[1]

where

L is the length of an arc

r is the radius of the circle.

As per the statement:

Diameter of the circle(D) = 6 inches.

we know that:

D =2r

6 = 2r

Divide both sides by 2 we get;

3 = r

or

r = 3 inches

We have to find the long arc arc subtended by an angle measuring 70°.

Substitute the value of r = 3 inches and
\theta = 70^(\circ) in [1] we have;


L =3 \cdot 70

Simplify:

L = 210 inches

Therefore, 210 inches long is the arc subtended by an angle measuring 70 degree.

User AussieDan
by
7.4k points