53.9k views
1 vote
What mass of anhydrous solute is needed to prepare 500 mL of 0.032 M NaF(aq)? Answer in units of g.

1 Answer

3 votes
Volume 500 mL in liters : 500 / 1000 = 0.5 L

Molar Mass NaF = 41.98 g/mol

Molarity = 0.032 M

Mass = Molarity * molar mass * volume

Mass = 0.032 * 41.98 * 0.5

= 0.67168 g of NaF(aq)

hope this helps!
User Vivek Kodira
by
7.0k points