140k views
5 votes
The store is having a sale on 5 and a half pounds of gravel for $11.

What is the unit price?
Round to the nearest cent

The store is having a sale on 5 and a half pounds of gravel for $11. What is the unit-example-1
User Eugene
by
9.4k points

1 Answer

6 votes

Answer:

11/5.5= $2 per pound of gravel

Hope this helped :)

User Jon Bright
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories