Answer:
His house is 0.375 ft. far from the park on the map.
Explanation:
Jonas is making a map of his neighborhood for a school project.
The distance between his house and the park = 1.2 miles
He represents 0.8 mile on his map = 0.25 feet
Therefore, 1 mile on the map =

so, 1.2 miles on the map =
× 1.2
= 0.3125 × 1.2 = 0.375 ft.
His house is 0.375 ft. far from the park on the map.