161k views
1 vote
Find the unit rate. What is the cost of 1 pound of oranges?

Find the unit rate. What is the cost of 1 pound of oranges?-example-1

1 Answer

2 votes
$1.50  is the cost of 1 pound of oranges. You have to divide 4.50 by 3 because you have to get to one pound cost. Sorry if i am wrong. I am really sorry if I am wrong.
User Alunny
by
7.6k points