61.4k views
0 votes
Original price of a CD: $20.00
Discount 42%
Tax 6%

User Hrabosch
by
8.1k points

1 Answer

1 vote
First, we can subtract the discount from the original price. Divide the discount (42%) over 100.

42/100 = 0.42

Next, we need to multiply. It's basically asking what 42% of 20 is.

0.42 × $20 = $8.40

Now, we know that we will have $8.40 on the CD because of the discount. We can subtract the saved amount from the original amount to get the price.

$20 - $8.40 = $11.60

You will pay $11.60 for the CD without taxes.

----------

Now to add the taxes.... To do this, do the same first step we did when finding the discount price.

6/100 = 0.06

Multiply. Like I said, you can think of it as, '6% of 11.60'.

0.06 × 11.60 = $0.70

Last step is to ADD. Since taxes add more money onto the current price, we will have to add.

$11.60 + $0.70 = $12.30

---------

The total price of the CD will be: $12.30.
User Nickpellant
by
7.1k points