87.9k views
23 votes
Calculate the unit rate
Frosted Flakes 14 oz for $1.80

1 Answer

8 votes

Answer:

The unit rate is 13 cents per ounce.

Explanation:

Given that:

Weight of Frosted Flakes = 14 oz

Cost of Frosted Flakes = $1.80

Unit rate = Cost / Weight

Unit rate = 1.80 / 14

Unit rate = $0.13 per ounce

Or the rate can also be written in terms of cents.

Unit rate = 13 cents per ounce

Hence,

The unit rate is 13 cents per ounce.

User Beverley
by
4.6k points