19.4k views
2 votes
A cylindrical well is 20 meters deep and has a diameter of 1.5 meters. Approximately how many cubic meters of soil were dug out to make the well? (Use π = 3.14.)

11.78 cubic meters
35.33 cubic meters
121.20 cubic meters
141.30 cubic meters

2 Answers

6 votes

Answer:

35.33 cubic meters

Explanation:

just took the test

User Letin
by
7.2k points
3 votes
V = πr2h

V = 3.14 x 0.75 x 0.75 x 20

V = 35.33 cubic meters

Hope i will become the brainilest.
User AdamT
by
7.5k points