Answer:
44 peppers can be bought for $20.
Explanation:
Given that:
The local farm market sells 5 peppers for $2.25
Unit rate =
Unit rate = $0.45
We have to find the number of peppers we can buy with $20.
Let,
p be the number of peppers.
0.45p = 20
Dividing both sides by 0.45
p = 44.44
Rounding to nearest whole number
p = 44
Hence,
44 peppers can be bought for $20.