211k views
1 vote
A pair of shoes usually sells for $61. If the shoes are 30% off, and sales tax is 6%, what is the total price of the shoes, including tax?​

User Zhao Yi
by
7.3k points

1 Answer

12 votes

Answer:

$45.26

Explanation:

30% × 61 = 18.3

= $18.30 off, 61 - 18.3 = 42.7

6% × 42.7 = 2.562

= 42.7 + 2.562

= 45.26

User Yno
by
7.0k points