174k views
4 votes
A storage tank holds 235,500 in3 of a chemical. The chemical is dispensed to completely fill 25 identical cylindrical containers, each with a radius of 5 in. What is the height of the cylindrical containers? Use 3.14 to approximate pi.

User Kern Cheh
by
6.7k points

1 Answer

6 votes
The volume of every of the 25 cylindrical containers is 235,500/25 = 9,420 in^3

The formula for the volume of a cylinder is:

V = π(r^2).h

Where π=3.14, r = 2.5 in, V = 9,420 in^3, so you can obtain h as:

h = V / (πr^2) = 9,420 / [(3.14) (2.5^2)] = 480 in
User Rajasekhar
by
7.0k points