119k views
3 votes
Calculate how much each size per gram, and circle which gives the best value for money. 250g for $2.30, 400g for &3.40, 1Kg for $5.65

1 Answer

4 votes
To do this, we must set up ratios:
Option One:

(2.30)/(250g) \\ (0.0092)/(1g) \\ 0.0092/g
The first options costs only $0.0092/gram (a fraction of a penny)!
Option Two:

(3.40)/(400g) \\ (0.0085)/(1g) \\ 0.0085/g
The second option costs only $0.0085/gram (cheaper than option one)!
Option Three:
This requires a little more work. First, we have to convert the grams into kilograms. For every 1 kg, there is 1,000 g. Therefore, 1,000g costs $5.65. Next, we set up the ratio as usual:

(5.65)/(1000g) \\ (0.00565)/(1g) \\ 0.00565/g
The third option costs $0.00565/gram.

Therefore, option three is the cheapest!

Hope this helps!
User Max Pleaner
by
7.6k points