7.2k views
1 vote
A weight is attached to to a spring that is fixed to the floor. The equation h=7cos (pi/3 t) models the height, h, in centimeters after t seconds of the weight being stretched and released.

Solve for the solution of t and find the times at which the weight is first at a height of 1 cm, of 3 cm, and of 5 cm above the rest position. Round to the nearest hundreth

2 Answers

6 votes
lets solve for t in the height equation:

h = 7 cos (pi/3 t)
cos (pi/3 t) = h/7
pi/3 t = cos^-1 (h/7)

t = (3/pi) cos^-1 (h/7)

then we substitute:

t = (3/pi) cos^-1 (1/7)
t = 78.1 s

t = (3/pi) cos^-1 (3/7)
t= 61.71

t = (3/pi) cos^-1 (5/7)
t = 42.41

those are the times in seconds respectively.
User Hoagy Carmichael
by
7.1k points
6 votes

Answer:


t=(3)/(\pi)\left(\cos ^(-1)(h)/(7)\right)

Explanation:

The given function is,


h=7\cos \left((\pi)/(3)t\right)


\Rightarrow \cos \left((\pi)/(3)t\right)=(h)/(7)


\Rightarrow (\pi)/(3)t=\cos ^(-1)(h)/(7)


\Rightarrow t=(3)/(\pi)\left(\cos ^(-1)(h)/(7)\right)

This is the solution of t.

Now we have to find t when h is 1 cm, 3 cm and 5 cm.

When h=1


t=(3)/(\pi)\left(\cos ^(-1)(1)/(7)\right)=78.10\ s

When h=3


t=(3)/(\pi)\left(\cos ^(-1)(3)/(7)\right)=61.71\ s

When h=5


t=(3)/(\pi)\left(\cos ^(-1)(5)/(7)\right)=42.41\ s

User Kolage
by
7.6k points