9.1k views
5 votes
Joan had $126 to spend on 9 books after buying them she had $18 how much did each book cost

User Spizzak
by
7.2k points

2 Answers

3 votes
12 because 126 subtract 18 is 108 divide that by 9 is 12
User Kruczkowski
by
8.2k points
4 votes
12$ what you do is subtract 18 then divide 108 by 9
User Sourav Gupta
by
7.1k points