141k views
4 votes
A cinema seats 250 people. If 170 people are in the cinema, what percentage of the seats are filled? 42 54 75 68 55

User Adityaatri
by
6.3k points

2 Answers

4 votes
Percentage = (170/250)*100 = 68.
User Martin Schapendonk
by
6.4k points
3 votes
Given:
250 people. maximum capacity of the cinema
170 people in the cinema

170/250 = 0.68
0.68 * 100% = 68%

68% of the seats are filled.


User Tarmelop
by
7.1k points