145k views
2 votes
Caroline bought 20 shares of stock at 101/2, and after 10 months the value of the stocks was 111/4. If Caroline were to sell all her shares of this stock, how much profit would she make

User Ostergaard
by
6.9k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$15 profit would she make

Explanation:

Given the statement: Caroline bought 20 shares of stock at
10(1)/(2) and after 10 months the value of the stock was
11(1)/(4) if Caroline were to sell all her shares of this stock.


\text{Profit} = 11(1)/(4)-10(1)/(2) = 11.25- 10.5 = 0.75

Number of share = 20.


\text{Total profit } = 0.75 * 20 =\$15

Therefore, the profit would she make is, $15

User MosheElisha
by
6.9k points