92.0k views
2 votes
Four gallons of paint cost $49.44.  Which equation can be used to find c, the cost per gallon?

User Evaneus
by
8.1k points

1 Answer

4 votes
Four gallons of paint cost $49.44. Which equation can be used to find c, the cost per gallon?
c=$49.44/4
c= $12.36 per gallon
User Taseen
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories