Answer : The correct option is, (d) 34.57 %
Explanation: Given,
Mass of C = 59.9 g
Mass of H = 21.7 g
Mass of O and S = 24.4 g
Mass of sample = 162 g
First we have to calculate the mass of sulfur.
Total mass of allicin = Mass of C + Mass of H + Mass of O and S
Total mass of allicin = 59.9 + 21.7 + 24.4
Total mass of allicin = 106 g
Mass of sulfur = Mass of sample - Total mass of allicin
Mass of sulfur = 162 - 106
Mass of sulfur = 56 g
Now we have to calculate the mass percent of sulfur.
Formula used :

Now put all the given values in this formula, we get:

Therefore, the mass percent of sulfur is 34.57 %