82.0k views
0 votes
Jesse buys 7 granola bars for $3.15. Caroline purchases 13 granola bars for x. if the unit price remains the same, what is the value of x?

User Waldy
by
8.8k points

1 Answer

3 votes
First we find the price of 1 granola bar:

$3.15 / 7 granola bars = $0.45 per granola bar

13 granola bars * $0.45 each = x
13 * 0.45 = $5.85
x = $5.85
User Montxe
by
8.3k points