Answer:
one jumbo cost $4 and one chocolate cost $2
Explanation:
Let the price eif one jumbo be x
Let the price of one chocolate be y
If one jumbo and 2 chocolate cost$6, then
x+2y= 6 ... 1
If one jumbo and 4chocolate cost $8, then;
x +4y = 8... 2
Subtract both equations
2y -4y = 6-8
-2y= -2
y = 1
Substitute y = 1 into 1;
From 1, x+2y = 6
x +2(1) = 6
x = 6-2
x = 4
Hence one jumbo cost $4 and one chocolate cost $2