Answer : The mass of KOH needed are, 28 grams
Explanation :
Molarity : It is defined as the number of moles of solute present in one liter of solution.
In this question, the solute is KOH.
Formula used :
where,
= mass of solute KOH = ?
= molar mass of solute KOH = 56 g/mole
V = volume of solution = 250 ml
Molarity = 2.00 M = 2.00 mole/L
Now put all the given values in the above formula, we get the mass of KOH.

Therefore, the mass of KOH needed are, 28 grams