7.1k views
2 votes
Patti’s monthly pay is $3461.04. Each month she uses 2/3 of her pay for her household expenses and 1/8 for entertainment. She deposits the rest into her savings account.

How much does Patti deposit into her savings account each month?

User YongsunCN
by
7.4k points

1 Answer

0 votes
Firstly you need to find the amount that was used for her expenses.

household expenses = 2/3×3461.04=$2307.36

entertainment- 1/8 × 3461.04= $432.63

2307.36+432.63=2739.99

3461.04-2739.99=$721.05 she deposit every month
User Krekin
by
7.3k points