menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
1. At the school bookstore, Harrison purchases 3 notebooks for $2.50 each, 10 pens for $0.35 each, and 5 mechanical pencils for $0.89 each. By what amount (a) is the cost of the mechanical pencils greater
asked
Aug 17, 2017
48.2k
views
1
vote
1. At the school bookstore, Harrison purchases 3 notebooks for $2.50 each, 10 pens for $0.35 each, and 5 mechanical pencils for $0.89 each. By what amount (a) is the cost of the mechanical pencils greater than the cost of the pens?
Mathematics
middle-school
Nomnom
asked
by
Nomnom
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
find cost of pens and mechanical pencils
pen cost=number of pens times cost pe pen
pencost=10 times 0.35=3.50
mech cost=number of mechs times cost pe mech
mechcost=5 times 0.89=4.45
4.45 is more than 3.50
yes, mech cost mre than pens
Weltraumpirat
answered
Aug 22, 2017
by
Weltraumpirat
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 18, 2021
235k
views
Joseph and Patrick purchased school supplies in the school bookstore Joseph purchases for notebooks and three pans for $11 Patrick purchases three notebooks and five pens for $11 what is the price of a
Dvancouver
asked
Sep 18, 2021
by
Dvancouver
8.7k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
235k
views
asked
May 15, 2018
62.2k
views
Marcella and Danilo went to a bookstore. Marcella bought 2 notebooks and 3 pens for $14.50. Danilo bought 1 notebook and 2 pens for $7.50. How much does 1 notebook cost?
JHolyhead
asked
May 15, 2018
by
JHolyhead
7.6k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
62.2k
views
asked
Oct 21, 2019
76.6k
views
Mary and dan went to a bookstore. mary bought 2 notebooks and 3 pens for $14.50. dan bought 1 notebook and 2 pens for $7.50. how much does one notebook cost?
Eeerahul
asked
Oct 21, 2019
by
Eeerahul
7.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
76.6k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org