menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
An 11 pound turkey cost $15.00 while the 16 pound turkey is on sale for $20.00 How much would you save with the sale price
asked
Oct 24, 2017
196k
views
3
votes
An 11 pound turkey cost $15.00 while the 16 pound turkey is on sale for $20.00 How much would you save with the sale price
Mathematics
middle-school
Maxwelll
asked
by
Maxwelll
7.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
$15.00/11 pounds = $1.3636 per pound$20.00/16 pounds = $1.25 per pound 1.363636 - 1.25 = $0.113636 per pound, less 1.363636 × 20 = $27.27 original price for 20lb
Deepak Chauhan
answered
Oct 28, 2017
by
Deepak Chauhan
7.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.6m
questions
10.3m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org