196k views
3 votes
An 11 pound turkey cost $15.00 while the 16 pound turkey is on sale for $20.00 How much would you save with the sale price

User Maxwelll
by
8.3k points

1 Answer

2 votes
$15.00/11 pounds = $1.3636 per pound$20.00/16 pounds = $1.25 per pound 1.363636 - 1.25 = $0.113636 per pound, less 1.363636 × 20 = $27.27 original price for 20lb
User Deepak Chauhan
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.