196k views
3 votes
An 11 pound turkey cost $15.00 while the 16 pound turkey is on sale for $20.00 How much would you save with the sale price

User Maxwelll
by
7.1k points

1 Answer

2 votes
$15.00/11 pounds = $1.3636 per pound$20.00/16 pounds = $1.25 per pound 1.363636 - 1.25 = $0.113636 per pound, less 1.363636 × 20 = $27.27 original price for 20lb
User Deepak Chauhan
by
7.0k points