33.5k views
1 vote
You can buy 3 sandwiches for 4.95 or 4 Sanwiches for 6.72

1 Answer

1 vote
I'm guessing you're trying to find the better buy right, if so what you have to do for this is put 3/4.45 then you'll find the cost for 1 sandwich, and same for the other one 4/6.72, and the one with the least amount of money spent is your answer. 
User Eivindml
by
8.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.