71.3k views
5 votes
The wavelength of a sound in a certain material is 18 cm the frequency of a wave is 2000 Hy calculate the speed of the wave

User The Fish
by
6.6k points

1 Answer

8 votes

Answer:

Speed = 360m/s

Step-by-step explanation:

Given the following data;

Wavelength = 18cm to meters = 18/100 = 0.18m

Frequency = 2000Hz

To find the speed;

Speed = frequency * wavelength

Speed = 2000 * 0.18

Speed = 360m/s

Therefore, the speed of the wave is 360 meters per seconds.

User Francois C
by
6.8k points