36.4k views
2 votes
How many atoms are present in 4.0 mol of sodium

2 Answers

2 votes
If 1 mol = 6.022 x 10^23 atoms of anything, including, then ... 4.0 mol = 4 x 6.022 x 10^23 atoms Na = 2.4 x 10^24 atoms
User Aheze
by
7.5k points
1 vote
(4.0 moles of Na) x (6.02 x 10^23) / (1 mole) = 2.4 x 10^24 atoms of Na There are 2.4 x 10^24 atoms of Na in 4.0 moles.
User Ctranxuan
by
7.4k points