74.7k views
4 votes
you need to drive to a game that is 250 miles away.you have 4.5 hours to get there.which choice is the closest to the minimum average speed you need to drive

1 Answer

5 votes
speed=distance/time distance=250 miles times=4.5 hours speed=250/4.5=55.55555mph
User Darian Miller
by
6.8k points