28.5k views
5 votes
Directions: Find the unit rate with the second given unit in the denominator.

$60.00 for 8 pizzas.

User Ben Sand
by
7.5k points

1 Answer

1 vote
Hi there,

OK were finding the unit rate for 60.00 dollar for 8 pizzas frist we divide

60.00/8=7.5

OK so that the answer $7.50 per pizza
User Andybee
by
8.9k points

No related questions found