22.5k views
5 votes
Ms. Davenport bought a dozen packages of spaghetti sauce mix priced at 3 packages for $1.29. What is the price of one package of spaghetti sauce mix?

2 Answers

5 votes

$1.29

3 packages

=

x

1 package

. Therefore one package costs $0.43

3 votes
To find this out you would have to divide 1.29 by three to get the price for one. 1.29/3=.43. So the price for one spaghetti sauce mix is .43$ or 43 cents. Hope this helps.
User Juan Ariza
by
7.5k points