32.8k views
1 vote
a solution in which 50 grams of solute is dissolved in 250 grams of solution has a concentration of what percent?

2 Answers

1 vote

Answer:

actually, it would be 20% not 17%. The expert got the answer wrong :/

Step-by-step explanation:

User Simon Hume
by
6.5k points
1 vote
mass of solute ( m₁ ) = 50 g

mass of solvent ( m₂ ) 250 g

p = m₁ / m₁ + m₂ * 100 %

p = 50 / 50 + 250

p = 50 / 300

p = 0.17 * 100

p = 17%

hope this helps!
User Jesse Carter
by
6.6k points