menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
HELP ASAP‼️‼️ The price for 4 pounds of ribs is $28 what is the unit rate?
asked
May 26, 2022
53.4k
views
16
votes
HELP ASAP‼️‼️ The price for 4 pounds of ribs is $28
what is the unit rate?
Mathematics
high-school
Cerberos
asked
by
Cerberos
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
7
votes
Answer:
$7 per pound
Explanation:
28/4
Matti John
answered
May 31, 2022
by
Matti John
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 4, 2022
2.4k
views
*UNIT RATE AND PROPORTIONS* the price for 4 pound of ribs is $28.00 *QUESTIONS* *what is the unit rate?* *how much would 6pounds cost?* *how many pounds can be bought for $70* NEED HELP ASAP‼️‼️
Spenhouet
asked
May 4, 2022
by
Spenhouet
8.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
22
votes
2.4k
views
asked
Jan 23, 2022
89.0k
views
*UNIT RATE AND PROPORTIONS* the price for 4 pound of ribs is $28.00 *QUESTIONS* *what is the unit rate?* *how much would 6pounds cost?* *how many pounds can be bought for $70* NEED HELP ASAP‼️‼️
Bheinz
asked
Jan 23, 2022
by
Bheinz
7.4k
points
Mathematics
high-school
1
answer
7
votes
89.0k
views
asked
Dec 5, 2023
13.5k
views
Mrs. Anderson bought $17.01 worth of ribs (r) and chicken (c). Ribs cost $1.89 per pound and chicken costs $0.90 per pound. Write the equation that would represent this situation. Pls hurry‼️‼️
Lazaro
asked
Dec 5, 2023
by
Lazaro
8.2k
points
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
13.5k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org