65.1k views
2 votes
What is the cross-section of an object that experiences a stress of 6,000 N/m2 when a force of 2,400 newtons is applied to it?

User Jay Patel
by
7.3k points

1 Answer

6 votes

Formula\ for\ stress:\\\\ stress=(applied\ force)/(cross\ section\ area\ of\ object)\\\\ force=2400N\\ stress=6000(N)/(m^2)\\\\ 6000=(2400)/(cross\ section)\\\\ 6000*cross\ section=2400\ \ \ |Divide\ by\ 6000\\\\ \boxed{cross\ section=0,4m^2}
User AstroBen
by
7.9k points