menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A grocer has two kinds of candies: one sells for 90 cents per pound and the other sells for 40 cents per pound. How many pounds of each kind must he use to make 100 pounds he ca…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A grocer has two kinds of candies: one sells for 90 cents per pound and the other sells for 40 cents per pound. How many pounds of each kind must he use to make 100 pounds he ca…
asked
Apr 8, 2017
174k
views
4
votes
A grocer has two kinds of candies: one sells for 90 cents per pound and the other sells for 40 cents per pound. How many pounds of each kind must he use to make 100 pounds he can sell for 85 cents per pound?
Mathematics
middle-school
EMBarbosa
asked
by
EMBarbosa
8.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
7
votes
Thus 90lbs of the 90 cent and 10lbs of the 40 cent.
Rotary Heart
answered
Apr 12, 2017
by
Rotary Heart
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 8, 2018
160k
views
A grocer has two kinds of candies, one selling for 90 cents a pound and the other for 40 cents a pound. How many pounds of each kind must he use to make 100 pounds worth 85 cents a pound?
Youcef B
asked
Jul 8, 2018
by
Youcef B
7.8k
points
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
160k
views
asked
Oct 21, 2019
160k
views
A grocer has two kinds of candies: one sells for 90 cents per pound and the other sells for 40 cents per pound. How many pounds of each kind must he use to make 100 pounds he can sell for 85 cents per
Tomas Nikodym
asked
Oct 21, 2019
by
Tomas Nikodym
7.6k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
160k
views
asked
Feb 5, 2021
15.6k
views
A grocer has two kinds of candies: one sells for 90 cents per pound and the other sells for 40 cents per pound. How many pounds of each kind must he use to make 50 pounds he can sell for 85 cents per pound?
Avdyushin
asked
Feb 5, 2021
by
Avdyushin
8.6k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
15.6k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org