224k views
1 vote
Find the unit rate (cost of 1 candy bar) if it costs $2.59 for 4 candy bars.

User Sreeraj T
by
7.8k points

2 Answers

4 votes
Each candy bar = $2.59 / 4
= $0.65 (to 2 decimal places)
User John Meagher
by
7.8k points
4 votes
so you do 2.59/4

= 0.6475
round it to 0.65
User Quwan
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.