224k views
0 votes
A 3-gallon jug of juice costs $22.32. What is the price per pint?

User Kkkkkkk
by
9.1k points

1 Answer

3 votes
1 gallon = $7.44
1 gallon = 8 pints
∴ 8 pints = $7.44
1 pint = $0.93

User Dag Baardsen
by
8.2k points