menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Mofor had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13. How much did each notebook cost?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Mofor had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13. How much did each notebook cost?
asked
Jun 6, 2017
105k
views
4
votes
Mofor had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13. How much did each notebook cost?
Mathematics
high-school
Jeyko
asked
by
Jeyko
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
0
votes
His total cost was 8 dollars, so you divide that by two.
8/2 = 4
So, each notebook was
$4.00
.
Dafne
answered
Jun 11, 2017
by
Dafne
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 1, 2024
3.0k
views
Mofor and Kathryn are selling pies for a school fundraiser. Customers can buy blueberry pies and pumpkin pies. Mofor sold 2 blueberry pies and 7 pumpkin pies for a total of $124. Kathryn sold 7 blueberry
Kakajan
asked
Nov 1, 2024
by
Kakajan
7.9k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
3.0k
views
asked
Nov 3, 2024
216k
views
Mofor spent half of his weekly allowance at the movies. To earn more money, his parents let him clean the windows in the house for $10. What is his weekly allowance if he ended with $14? A) $24 B) $28
Darien Fawkes
asked
Nov 3, 2024
by
Darien Fawkes
8.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
216k
views
asked
Jan 16, 2017
70.1k
views
Cody's bikes rent for 18$ plus 5$ per hour. Mofor paid 48$ to rent a bike. For How many hours did he rent the bike?
Sparsh Dutta
asked
Jan 16, 2017
by
Sparsh Dutta
9.0k
points
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
70.1k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org