105k views
4 votes
Mofor had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13. How much did each notebook cost?

User Jeyko
by
7.6k points

1 Answer

0 votes
His total cost was 8 dollars, so you divide that by two.

8/2 = 4

So, each notebook was $4.00.
User Dafne
by
7.2k points