105k views
4 votes
Mofor had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13. How much did each notebook cost?

User Jeyko
by
8.2k points

1 Answer

0 votes
His total cost was 8 dollars, so you divide that by two.

8/2 = 4

So, each notebook was $4.00.
User Dafne
by
7.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories