175k views
1 vote
Trevor’s total employment compensation is $33,500. If Trevor has no job expenses and his gross pay is $28,600, then his total employee benefits are _____% of his gross pay.

2 Answers

2 votes

Answer:

d

Explanation:

User Kranar
by
7.5k points
3 votes
If you would like to know Trevor's total employee benefits, you can calculate this using the following steps:

x% of $28,600 is $33,500
x/100 * 28,600 = 33,500
x = 33,500 * 100 / 28,600
x = 117.13% = 117%

117% - 100% = 17%

The correct result would be 17%.
User JXPheonix
by
7.0k points